Jdi na obsah Jdi na menu
 


Listopad 2009

1. 11. 2009
 

Listopad 2009


2. Památka zesnulých (dušičky)


11. Den válečných veteránů


17. Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii


neděle 29. listopadu začíná advent - první adventní neděle


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Adventskranz-1.Advent.jpg/220px-Adventskranz-1.Advent.jpg


      Přetrvává krásný podzim, zbarvené listí opadává nebo už opadalo. Název listopad je odvozen od listí, přechod na zimu. Zvířátka se schylují k zimnímu spánku, tažní ptáci už dávno odletěli na jih a pro zůstávající ptáčky bychom měli připravit krmítka a přisypávat jim každý den novou stravu, aby nám přes zimu nezahynuli.

      Určitě se už těšíte na zimu. Na rybníky si krásně zabruslit a užít zimních radovánek. Na černilovské kopce a kopečky si pořádně zapekáčovat, zasáňkovat a nebo třeba jenom postavit sněhuláka a zahrát pořádnou koulovačku. Doufejme, že nás letošní zima nebude trápit jako vloni, že budeme mít sníh o Vánocích a ne v březnu. Taky se určitě těšíte na běžkování, lyžování a snowbordování na sjezdovkách třeba v Orlických a dalších horách.

     Brzy budou Vánoce, nádherné dny strávené s rodinou a všemi blízkými. Ježíšek vám přinese dárečky a rodinnou pohodu. Vánoční tradice určitě využije každý Černilovák např. skořápkové lodičky, rozkrajování jablka, adventní věneček, zlaté prasátko, házení střevíčkem a spoustu dalších. Určitě nesmí chybět vánoční cukroví, koledy a výzdoba. Taky se těšíme na všechny vánoční světýlka ve vašich oknech a v černilovských ulicích.

                                                  Skvělou náladu vám přeje váše administrátorka.


Dušičky

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých či lidově dušičky, která připadá na 2.listopadu.

 

Památka se slaví od 10.století, v zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Z tohoto hlediska jsou nevhodné papírové a umělé květiny, které se v moderní době na hrobech čím dál více objevují jakožto důkaz o ztrátě povědomí o původním významu této tradice.