Jdi na obsah Jdi na menu
 


Září 2009

1. 9. 2009

Září 2009

Turecké Pamukkale (Bavlníkový hrad)


video
http://www.turkeyforyou.com/pictures/categoryPictures/pamukkale.jpg

 Pamukkale, svah pokrytý sněhově bílým travernitem skutečně vzhledem připomíná kopec nebo hrad bavlny. Rozloha bílého „hradu“ je 2 700 metrů na šířku a 160 metrů  na výšku. Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli.

Místo Pamukkale je oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z minerální vody stékající po skále vznikají usazeniny - travertin. Tak vznikaly v průběhu mnoha tisíc let působivé terasy, kaskády a jezírka. A nepřestaly vznikat doposud, pramen je stále aktivní.

O pramen se lidé zajímali už v anticých dobách a zhruba 250 let před Kristem zde bylo založeno lázeňské město Hierapolis. Pozůstatky města se nacházejí přímo nad travertinovými kaskádami. Pamukkale je spolu s Hierapolí zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO .

Stejné jméno jako přírodní památka Pamukkale má také malé město pod „hradem“. Město žije především z turistického ruchu.


Vstup do areálu je z města Pamukkale, za drobný poplatek se může kdokoliv po travertinových terasách projít. Aby nedošlo k poškození teras musí návštěvníci chodit bosí. Odměnou jim je příjemné brouzdání jezírky s minerální vodou. V jezírkách je od roku 1997 zakázáno koupání. Zákaz však dozorci není příliš sledován.

Nad „Bavlněným hradem“ jsou pozůstatky antického města Hierapolis: Nekropole, Dominitanova a byzantská brána, římské divadlo, Plutonium, Apollónův chrám, monumentální fontána, martyrion sv. Filipa, římské lázně. Bazén s mramorovými sloupy je doposud funkční. Je velmi oblíben turisty, tomu bohužel odpovídá i cena.


http://www.smilealtinkum.com/userimages/Pamukkale1.jpg